BIPKontakt
menu

Konferencja podsumowująca projekt Erasmus + „Warmia-Mazury, Umbria, Dalmacja – smaki regionów”

2018-05-31 17:27:03 (ost. akt: 2018-06-04 17:46:03)

To już ostatnie dni przed zakończeniem projektu Erasmus + realizowanego od 2016 roku przez naszą szkołę i partnerskie szkoły z Włoch i Chorwacji. 24 maja, na auli szkolnej odbyła się konferencja podsumowująca, którą prowadzili nauczyciele i uczniowie uczestniczący w projekcie. Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z założeniami projektu oraz jak przebiegała jego realizacja. Mogli też zobaczyć zdjęcia przedstawiające uczestników podczas warsztatów gastronomicznych, na których powstawały prawdziwe dzieła sztuki kulinarnej, a podczas których mieli oni okazję podnieść swoje umiejętności w zakresie przyrządzania dań z ryb i owoców morza. Była to również okazja do uroczystego wręczenia dokumentów Europass potwierdzających udział w projekcie i jego warsztatach, co odbyło się z udziałem pana Starosty Jarosława Matłach i pani dyrektor Aliny Niezgody. Warto też wspomnieć o oprawie muzycznej konferencji, którą przygotowały niezawodne uczennice: Karolina Grzywińska i Klaudia Bubrowiecka.
Zaraz po prezentacji zaproszeni goście mogli na własne oczy zobaczyć w jaki sposób, krok po kroku, powstają dania z ryb i owoców morza. Uczniowie z nauczycielami przygotowali tradycyjne, regionalne dania włoskie z regionu Umbrii, chorwackie z Dalmacji czy polskie z Warmii i Mazur, które poznali i nauczyli się sporządzać w ramach projektu. Można było spróbować m.in. umbryjskiej pasty stringozzi ze szparagami, kwiatami dyni i anchois, chorwackiego gulaszu z ośmiornicy z fasolą, czy gulaszu z ryb słodkowodnych i morskich z borowikami i miętą. Do degustacji przygotowano także zimne zakąski tj. chleb z sardynkami z wyspy Vis (Chorwacja), włoską Panzanelle (sałatkę z czerstwego chleba z pomidorami, krewetkami i pesto z rukoli), czy mazurskiego Wędzonego pstrąga z twarożkiem kozim, palonymi ziemniakami, cukinią sous vide i z ziarnami czarnuszki/ziemia z oleju dyniowego/oliwa chili. Można też było spróbować przygotowanych przy gościu flambirowanych muli, czy karmazyna z czarnym makaronem.

Była to też okazja, by porozmawiać z kucharzami, poznać nowe smaki i podzielić się z innymi swoimi doznaniami smakowymi. Dużym zainteresowaniem cieszyła się książka kucharska, która powstała w trakcie projektu, zawierająca przepisy wykorzystywane podczas warsztatów, oraz międzynarodowy słownik kucharski.

Red. P. Lutrzykowski, M. Denesiuk
Foto. M. Oporek-Miedzińska