BIPDeklaracja dostępnościKontakt
menu

Konferencja – Debata "Bezpieczni w sieci"

2018-03-22 01:49:25 (ost. akt: 2018-03-22 02:00:08)

Dnia 20 marca 2018 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie odbyła się Konferencja – Debata "Bezpieczni w sieci". Tematem przewodnim było „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ. Zagrożenia młodzieży w cyberprzestrzeni”. Adresatami konferencji była społeczność naszej szkoły: uczniowie, nauczyciele i rodzice, a prelegentami przedstawiciele policji z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, a także Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Szczytnie. Debata przeprowadzona została w dwóch blokach o tych samych panelach tematycznych dla uczniów klas: I - II i III - IV. Konferencja "Bezpieczni w sieci" miała na celu uświadomienie mam, że Internet nie zawsze jest dla nas miejscem bezpiecznym. Przekazy medialne często prezentują sprzeczne informacje - raz Internet przedstawiany jest jako wspaniałe osiągnięcie cywilizacyjne dające nieograniczone możliwości, innym razem widzimy obraz wirtualnej przestrzeni pełnej najgorszych zagrożeń: pedofilii, przemocy, samobójstw... Dowiedzieliśmy się, że Internet może nieść ze sobą niebezpieczne treści, niebezpieczne kontakty i niebezpieczne działania.
Podinsp. Arkadiusz Napiórkowski p. o. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie zaprezentował zebranym narzędzie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie asp. szt. Jacek Wardak oraz st. post. Michał Nowikowski przestrzegali nas przed bezmyślnym przekazywaniem bądź upublicznianiem własnego wizerunku, a także ostrzegali o konsekwencjach karnych dla internetowych przestępców.
Na debacie obecne były również Wicedyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Szczytnie Pani Monika Ciecierska – Chełstowska oraz psycholog Pani Katarzyna Podolak – Turek, która wystąpiła z wykładem dotyczącym umiejętności kontrolowania własnych poczynań w sieci. Ważną kwestią, którą poruszyła Pani psycholog było zaprezentowanie najczęstszych zachowań towarzyszących osobom pokrzywdzonym w cyberprzestrzeni.
Pani sierż. Agata Mendelewska z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie przedstawiła zgromadzonym konsekwencje prawne i karne osób nieletnich w przypadku naruszenia dóbr osobistych.
Przewodniczący SU Tomasz Wielk przypomniał o ogłoszonym wcześniej konkursie dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie na spot filmowy, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa w sieci poprzez rozwijanie zainteresowań sztuką filmową. Patronem konkursu jest Starosta Szczycieński Pan Jarosław Matłach.
Na zakończenie Konferencji zaproszonym gościom zostały wręczone biało-czerwone ciasteczka w ramach akcji "Sto smakołyków na 100-lecie" wpisujących się w powiatowy projekt "Niepodległa Łączy" 100 wydarzeń na 100-lecie Niepodległości.
Konferencja – Debata "Bezpieczni w sieci" została wpisana w cykliczne działania Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie w ramach programu „Bezpieczna Szkoła“ i „Promocja Zdrowia“.
Serdecznie dziękujemy Pani podkom. Ewie Szczepanek z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu Konferencji – Debaty "Bezpieczni w sieci".
Dziękujemy rówież nauczycielom: Pani Marcie Nagadowskiej, Pani Renacie Kaczmarczyk, Pani Mirosławie Oporek – Miedzińskiej i Pani Marcie Wiśniewskiej za zaangażowanie się w organizację tego wydarzenia.
Konferencja wzbogaciła nas wszystkich w wiedzę na temat niebezpieczeństw jakie niesie nierozważne korzystanie z zasobów Internetu.

Redakcja
Foto: Mirosława Oporek-Miedzińska