Dzień Wolności i Radości 2017

2017-11-14 22:20:23 (ost. akt: 2017-11-21 11:21:24)

To oczywiście 11 Listopada! Datę tę pamięta każdy z nas, rokrocznie bowiem obchodzimy ją bardzo uroczyście, świętując kolejną Rocznicę Odzyskania Niepodległości. W tym roku mija 99 lat od momentu powrotu Polski na mapy Europy po 123 latach zaborczej niewoli. Od wielu już lat przywołujemy pamięć o tych, którzy wywalczyli Niepodległą podczas uroczystego apelu w szkolnej auli. W tym roku świętowaliśmy „bardziej” – bardziej uroczyście, bardziej szeroko, bardziej radośnie. Już od momentu przekroczenia murów szkoły można było odczuć świąteczny nastrój, witało nas bowiem udekorowane biało-czerwonymi balonami wejście i motto: 11 Listopada Święto Wolności i Radości, a przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego przypinały do piersi uczniowskich (nauczycielskich też, a jakże!) własnoręcznie wykonane kotyliony, symbole tego święta od kilku już lat. Tak więc cała szkoła w narodowych barwach! Podczas przerw słuchaliśmy legionowych pieśni rozbrzmiewających przez szkolny radiowęzeł. Ba! Nawet śpiewaliśmy, a ci którzy nie pamiętali słów to choćby nucili znane melodie…. Na trzecią lub czwartą lekcję ( w zależności od klasy) zostaliśmy zaproszeni na Uroczysty Apel - Chwała Bohaterom! Wprowadzenie sztandaru szkoły, odśpiewanie hymnu państwowego, słowo wstępu pani dyrektor Aliny Niezgody odnoszące się do tradycji listopadowego święta, wprowadziły nas w podniosły nastrój.
Pełna zaangażowania gra uczniów-aktorów i recytatorów w tle pięknej scenografii, w której nad bohaterami drogi do niepodległości górował duch Marszałka „obecny” z pewnością w jego popiersiu, robiły niesamowite wrażenie….. Do tego muzyka, która zawsze chwyta za serce – „Legiony” w wykonaniu zespołu Karoliny, Klaudii i Ady wywoływały ciarki na plecach, nie wspominając już o „solówce” Karoliny w utworze Asnyka „Taki kraj”. Montaż słowno-muzyczny trwał całą lekcję, ale nie była to lekcja nudna. Narratorzy mówiący ze swadą, droga do niepodległości w formie filmu z ciekawym podkładem muzycznym, pełne uczucia recytacje w hołdzie bohaterom, wspomniany już śpiewający zespół angażowały nas całkowicie, nie pozwalając na nudę czy zniecierpliwienie. To była naprawdę ciekawa lekcja historii!
Mogliśmy przeżyć ją wszyscy dzięki naszym koleżankom i kolegom z klas: II i III TH/TOT, II TŻ/Kel., III TŻiUG oraz Samorządu Uczniowskiego i oczywiście czuwających nad przygotowaniami nauczycieli historyków, którzy zadbali o scenariusz, reżyserię i scenografię, oraz nauczycieli, zapewniających oprawę muzyczną.
red.:ews
Foto: Małgorzata Szczepanek, Martyna Kostiuk