BIPKontakt
menu

SPOTKANIE KULTUROWE NA SZLAKU POLSKIEJ HISTORII

2017-11-14 13:33:53 (ost. akt: 2017-11-14 13:51:21)

Polska kultura jest niezwykle ciekawa i różnorodna. Posiada swoją specyfikę pochodzącą z trudnej historii naszego narodu. To być może także czyni ją momentami niezrozumiałą dla ludzi, którzy nie znają polskiej przeszłości. Warto jednak zadbać, by chcieli oni poznać naszą tradycję, literaturę i kulturę, nawet za cenę trudu zetknięcia z tym, co nieznane. Nasza kultura jest przede wszystkim częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego. W związku z powyższym jednym z elementów wizyty zagranicznych gości w naszym mieście było zapoznanie z kulturą Polski i regionu. Już przed przyjazdem do naszego kraju goście z Włoch i Chorwacji otrzymali materiały, z których mogli dowiedzieć się najistotniejszych informacji o naszej placówce – Zespole Szkół nr 2. Podczas pobytu w Polsce, na jednej z konferencji, uczniowie Daria Jasionowska i Kacper Kowalski, wykorzystując prezentację multimedialną, przedstawili najpiękniejsze miejsca Szczytna, Warmii i Mazur oraz Polski. Następnie zapoznali gości ze znanymi postaciami kultury i nauki. Końcowym elementem prezentacji był opis polskich zwyczajów, tradycji i obyczajowości.
Wkrótce potem uczestnicy projektu wyruszyli na zwiedzanie Szczytna szlakiem Pofajdoków. Każdy miał okazję zrobić pamiątkowe zdjęcie z Rycerzem, Uciekinierem czy też Drwalem, odpocząć na ławeczce przy jeziorze Domowym Małym oraz pospacerować po molo i plaży nad jeziorem Domowym Dużym. Był też czas na zwiedzanie tajemniczych ruin zamku z czasów Krzyżackich.
Kolejnym miastem, które odwiedzili goście z Włoch i Chorwacji był Gdańsk. Po zajęciach w Akademii Kulinarnej, wszyscy udali się na Stare Miasto, gdzie już czekał Neptun ze swoim trójzębem. Jednak nie odstraszył on żadnego z uczestników, którzy spacerowali gdańskimi uliczkami, odpoczywali nad brzegiem rzeki Motławy i z zaciekawieniem przyglądali się charakterystycznym posągom oraz zabytkowym budynkom. Podczas wyjazdu do stolicy Kaszub nie mogło zabraknąć wizyty na najdalej wysuniętym w głąb morza obiekcie – sopockim molo, gdzie spacer może być okazją do skorzystania z darmowego „zabiegu leczniczego”, jakim było wdychanie powietrza bogatego w jod.
Na szlaku kulturowym projektu Erasmus + pojawiła się również Warszawa. Uczestnicy mogli pospacerować po Starym Mieście, a następnie podziwiać panoramę stolicy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Wspólna wycieczka była niepowtarzalną okazją do zapoznania się z niektórymi wydarzeniami z historii naszego miasta oraz kraju.
Okazje do kulturowej integracji pojawiły się również podczas wspólnych kolacji, ogniska, dyskoteki czy wypiekania podpłomyków w Restauracji Tusinek. Każdy mógł dostrzec specyficzne zachowania osób z poszczególnych państw: Włochów, których ekspresyjność wiodła prym w śpiewach i tańcach, Chorwatów prezentujących w każdej sytuacji wysoką kulturę osobistą oraz Polaków, na których gościnność i niekłamaną chęć niesienia pomocy zawsze można było liczyć.

red. Paweł Lutrzykowski