BIPKontakt
menu

SPOTKANIA Z JĘZYKIEM POLSKIM

2017-11-14 12:10:59 (ost. akt: 2017-11-14 19:00:56)

Nauczyciele i uczniowie biorący udział w projekcie Warmia-Masuria, Umbria, Dalmatia – flavours of regions wzięli udział w zajęciach z języka polskiego prowadzonych przez nauczyciela Zespołu Szkół nr 2 Pawła Lutrzykowskiego oraz polskich uczniów.
Obecni na ćwiczeniach zostali podzieleni na międzynarodowe grupy, w których doskonalili kompetencje językowe w zakresie pozwalającym na zrozumienie podstawowych treści i komunikatów oraz wymowę polskojęzycznych nazw surowców i przygotowywanych podczas warsztatów potraw. W trakcie wykonywanych zadań można było zaobserwować ogromne emocje i zaangażowanie rozmówców.
Jednak nie tylko rozmowami żyje człowiek! Nieodłącznymi elementami dobrej rozrywki są śpiew i muzyka. To one mogą człowieka rozśmieszyć, zmusić do zadumy, refleksji, ale także nauczyć języka. Tak było i w tym przypadku. Prowadzący zajęcia zaproponował naukę piosenki znanej wszystkim Polakom, tradycyjnej i śpiewanej przy wszelkiego rodzaju sposobnościach – „Szła dzieweczka”. Na początku biorący udział w zajęciach starali sie odgadnąć, o czym piosenka opowiada. Pomogły im w tym zamieszczone na fotokopiach obrazki jednoznacznie sugerujące treść utworu. Następnie miało miejsce wspólne powtarzanie wersetów piosenki zakończone radosnym śpiewem przy akompaniamencie gitary prowadzącego. Zarówno młodzież, jak i nauczyciele chętnie uczestniczyli w zajęciach, ale dopiero po wprowadzeniu elementu ruchowego do słów: „na prawo, na lewo, w górę i w dół”, zaczęła się prawdziwa zabawa. Sala konferencyjna tętniła muzyką, tańcem i radością.
Zajęcia językowe okazały się wspaniałą okazją nie tylko do przyswojenia podstawowych zwrotów z języka polskiego, ale także czasem integracji i dobrej zabawy. Mamy nadzieję, że na długo pozostaną w pamięci nauczycieli i młodzieży, a nauczone słownictwo pozwoli na odważne podjęcie prostej rozmowy w języku polskim.
red. Paweł Lutrzykowski