Święto Narodowe Trzeciego Maja w ZS2

2024-05-03 13:05:10 (ost. akt: 2024-05-03 15:35:23)

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

W 2024 r. obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji, 30 kwietnia, w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie przenieśli widzów w czasy stanisławowskie. Ukazali żal, smutek i zatroskanie z powodu pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej; budzącą się myśl o zmianach i reformach mających na celu wzmocnienie naszego państwa.

Przedstawili okoliczności zwołania Sejmu Wielkiego, scharakteryzowali stronnictwa jakie podczas jego prac funkcjonowały. Ukazali moment uchwalenia dokumentu, radość i nadzieję jaka się z nim wiązała, a także obawy i wątpliwości jakie budziła w części społeczeństwa. Dzięki postaciom, które prezentowały odmienne podejście do kwestii jej uchwalenia, mogliśmy lepiej zrozumieć realia w jakich powstała. Między bohaterami przemieszczał się duch będący sumieniem narodu, wskazującym jego dobre i złe cechy. A wszystko rozpoczęło się w lesie spowitym nocą przy rozpalonym ognisku. Pomiędzy poszczególnymi częściami apelu mogliśmy posłuchać piosenek we wzruszającej interpretacji i wykonaniu dziewcząt z chóru szkolnego.