BIPDeklaracja dostępnościKontakt
menu

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą

2024-05-02 06:00:00 (ost. akt: 2024-05-01 18:35:04)

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony dwadzieścia lat temu na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. To dzień refleksji, w którym zatrzymujemy się i zastanawiamy nad jej znaczeniem, symboliką, historią. To dzień, skłaniający do zgłębiania wiedzy o niej jak również o innych naszych symbolach narodowych.

Co możemy nazwać flagą, a czym są barwy narodowe?

Barwy narodowe – określone ustawowo barwy danego państwa. Jest wiele form ich eksponowania. Są noszone na przykład w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu w formie kokardy narodowej, w Polsce: biało­czerwonej. Biel umieszczona jest w środku, czyli w sercu kokardy, a czerwień na zewnątrz. Na ubraniu barwy narodowe można nosić także w formie wstążki lub kokardy. Barwy narodowe w formie długiej i szerokiej biało­czerwonej wstęgi, drapowane lub nie, używane są do ozdoby fasad budynków, a także do wystroju wnętrz, w których odbywają się uroczystości państwowe lub patriotyczne.

Flaga – używany na lądzie, najbardziej rozpowszechniony rodzaj weksyliów o płacie prostokątnym, najczęściej o proporcjach 2:3 lub 1:2 (rzadziej 3:5 lub 5:8). Flaga mocowana jest do liny, za pomocą której wciąga się ją na maszt. Flagi niesione podczas marszów, wywieszane z okien oraz mocowane na słupach i latarniach ulicznych mają płat przymocowany do drzewca. Flaga różni się tym od barw narodowych, że ma określone proporcje. W Polsce to 5:8. Z kolei barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, ale szerokość obu pasów musi być taka sama.

Źródło:
Znamierowski A., „Biało-Czerwona”, Warszawa 2018.


Red. M. Kaczmarczyk