Nowe projekty w ZS Nr 2!

2024-04-05 18:24:18 (ost. akt: 2024-04-05 20:15:32)

Miło nam poinformować, że Zespół Szkół Nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego rozpoczyna realizację dwóch projektów w ramach programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021–2027”: „Szkoła na plus!” oraz „Nowoczesne nauczanie”.

Projekt: Szkoła na plus!

Okres realizacji: 01.05.2024-30.06.2025 r.

Wartość projektu: 888 661,63 zł, w tym:
- dofinansowanie: 799 795,46 zł;
- wkład własny Powiatu: 88 847,19 zł;

Projekt ma na celu unowocześnienie oferty kształcenia w zawodzie cukiernik. Zakłada on dokonanie zmian w programie nauczania pod kątem potrzeb pracodawców i współczesnego rynku pracy. Zmiany będą dotyczyły dwóch obszarów, tj.: wytwarzania lodów i wyrobów czekoladowych oraz dekorowania i ekspozycji wyrobów cukierniczych. Do programów nauczania zostaną wprowadzone nowe zagadnienia, związane z różnymi aspektami nauczania w tych obszarach, m.in. tematy związane z:
- sporządzaniem różnych rodzajów lodów;
- przechowywaniem, konfekcjonowaniem i ekspozycją lodów;
- tablerowaniem oraz temperowaniem czekolady;
- sporządzaniem różnych wyrobów czekoladowych;
- projektowaniem nowoczesnych dekoracji cukierniczych;
- sporządzeniem dekoracji cukierniczych;
- dekorowaniem wyrobów cukierniczych;
- konfekcjonowaniem, przechowywaniem i ekspozycją wyrobów cukierniczych;
- sporządzaniem wyrobów cukierniczych z uwzględnieniem różnych ograniczeń żywieniowych.

W celu realizacji powyższych zagadnień do szkoły zostanie doposażona w nowoczesne wyposażenie o łącznej wartości 701 247,00 zł. Będą to m.in.:
- fontanny czekoladowe;
- maszyny do różnych rodzajów lodów;
- różne pojemniki i naczynia do przygotowania i serwowania lodów i czekolad;
- zamrażarki szokowe i szafa mroźnicza;
- temprówki do czekolady;
- aerografy cukiernicze;
- drukarki spożywcze 2D oraz 3D.

Uzupełnieniem powyższych działań będą szkolenia dla 2 nauczycieli. Szkolenia wpisują się w Inteligentne Specjalizacje Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Projekt: Nowoczesne nauczanie

Okres realizacji: 01.03.2024-30.04.2025 r.

Uczestnicy: w projekcie weźmie udział 30 uczniów z kierunków: cukiernik, kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz 3 nauczycieli z powyższych kierunków

Informacje finansowe:
Wartość projektu: 718 125,00 zł, w tym:
- dofinansowanie: 646 312,49 zł;
- wkład własny Powiatu: 5 130,00 zł;

Projekt ma na celu podniesienie jakości kształcenia w Zespole Szkół Nr 2 im. J. Śniadeckiego w Szczytnie poprzez realizację kursów i szkoleń zwiększających umiejętności i kompetencje uczniów na lokalnym/regionalnym rynku pracy oraz organizację szkoleń dla nauczycieli z kierunków: cukiernik, kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych.

Szkolenia dla uczniów mają na celu poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły o zagadnienia związane z nowoczesnymi trendami w gastronomii. Dzięki szkoleniom uczniowie poznają najnowsze techniki produkcji, przetwarzania, ozdabiania oraz ekspozycji różnych wyrobów - w szczególności lodów, produktów cukierniczych oraz wyrobów czekoladowych.

Część szkoleń zaplanowanych w projekcie wpisuje się w Inteligentne Specjalizacje Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wszystkie szkolenia zakończone będą walidacją nabytych kompetencji.