Rocznica Grudnia’81

2023-12-13 22:37:31 (ost. akt: 2023-12-14 01:15:33)

13 grudnia 42 lata temu Polacy obudzili się w innej rzeczywistości
– gen. W. Jaruzelski powitał wszystkich wprowadzeniem stanu wojennego
na obszarze całego kraju. Co oznaczało to dla Polaków, naszych rodziców, dziadków?

Aresztowania, internowanie, ograniczenie wolności i swobód obywatelskich, czołgi i wojsko na ulicach, patrole milicji, zamknięte szkoły, godzina milicyjna.

Strach o przyszłość, wojna to czy nie wojna z własnym Narodem? Generał twierdził, że to dla dobra Narodu, a Naród? Naród wiedział, że to zbrodnia przeciwko niemu, to ofiary w kopalni „Wujek”, to rzesze uwięzionych działaczy „Solidarności”, to ograniczenia Wolności wszystkich Polaków.

Stan wojenny to ostatni akord reżimowej władzy komunistycznej w PRL, ostatni, ale jakże dotkliwy, mający na celu spacyfikowanie wolnościowych działań i dążeń dumnego Narodu, dla którego zawsze Suwerenność i Wolność były najważniejszymi wartościami. Dzięki takim postawom, poświęceniu kolejnych pokoleń w latach rządów komunistów, dzisiaj możemy cieszyć się swobodami pluralizmu i demokracji.

Dlatego zawsze wspominamy rocznice ważne dla naszej tożsamości narodowej, w tym roku akcentując
Pamięć Grudnia 1981 informacjami o stanie wojennym i jego ofiarach w formie plakatów i gazetek w budynku szkoły,
a także wspólnym oglądaniem filmów i prezentacji na temat tych wydarzeń.
Red. i foto: E. Wilk-Stypik