NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

2023-11-10 14:13:07 (ost. akt: 2023-11-10 14:58:18)

11 listopada 2023 r. obchodzimy 105 rocznicę odzyskania niepodległości. To najważniejsze z polskich świąt państwowych i narodowych. Po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapę Europy.
Odzyskiwanie niepodległości było procesem wieloletnim i wieloetapowym. „Pięć pokoleń walczyło w powstaniach, podtrzymywało ducha polskości, opierało się germanizacji i rusyfikacji, aby w listopadzie 1918 r. Polacy mogli cieszyć się wolnością”.
Liderami przełomowych wydarzeń 1918 r. byli Ojcowie Niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Ignacy Paderewski, Wojciech Korfanty. Różniło ich wiele, ale przyświecał jeden cel - NIEPODLEGŁOŚĆ.
Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 r., zniesione 22 lipca 1945 r., ponownie przywrócono je w 1989 r.
Nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Święta Niepodległości. Uczniowie przygotowali spektakl, w którym przenieśli nas w czas walki, tradycji, pamięci. Towarzyszące im emocje i piosenki wywołały patriotyczny nastrój. Były też hołdem złożonym tym wszystkim, którzy oddali życie, aby nasze państwo było dzisiaj wolne i niepodległe.
Tradycyjnie Zespół Szkół Nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego przystąpił do kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach wspólne odśpiewaliśmy hymn narodowy o symbolicznej godzinie 11:11.

Red. E. Weichhaus-Kończyk
Fot. M. Wesołowska-Drężek, N. Szoll