Narodowe Czytanie 2023

2023-09-12 08:33:23 (ost. akt: 2023-09-12 17:01:03)

09.09.2023 nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji
„Narodowe Czytanie”, zainicjowanej w 2012 roku wspólną lekturą
Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając społeczność do wspólnej lektury. Wybrzmiały w nim ważne słowa, nawiązujące do współczesnej historii:
„Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy.
I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności”.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, w której doceniono m.in. „sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości”. Z takimi wymagającymi fragmentami powieści zmierzyli się również nasi Uczniowie, którzy w doskonały sposób przenieśli nas w atmosferę tamtych czasów: Zofia Lewandowska, Aleksandra Żywiec, Kewin Piątek, Karol Kijewski oraz Amelia Zdunek. Apel prowadziła Nikola Żelaznowska, a sprzęt obsługiwał Hubert Rosa oraz Weronika Bruździak.
Nad przebiegiem akcji czuwały panie: Anetta Leska, Ewa Napiórkowska i Daria Szymborska.

Red.: Daria Szymborska
foto.: Anetta Leska