Wiwat Niepodległa!

2022-11-14 13:49:26 (ost. akt: 2022-11-14 13:55:59)

W czwartek 10 listopada, w przeddzień 104 Rocznicy Niepodległości pod tym hasłem świętowaliśmy powrót Polski na mapy świata po 123 latach zaborczej niewoli. Jak co roku, poza pandemiczną przerwą, święto to obchodzimy bardzo uroczyście – szkoła przybiera narodowe barwy, społeczność uczniowska akcentuje pamięć o święcie Niepodległej charakterystycznymi kotylionami, kulminacją zaś jest udział w uroczystym Apelu Rocznicowym rozpoczętym o godzinie 11.11 odśpiewaniem Hymnu Państwowego, bowiem przystępujemy rokrocznie do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu!”.
Dzień 11 Listopada to święto Wolności, to dzień, w którym oddajemy hołd Ojcom Niepodległości, przypominamy długą i trudną drogę do jej odzyskania znaczoną daniną krwi poprzednich pokoleń. Wspominany bohaterów tamtych lat – powstań narodowych, działaczy na rzecz polskości pod zaborami, żołnierzy legionowych z lat Wielkiej Wojny. Postać Marszałka Piłsudskiego góruje nad innymi, bowiem jest on dla nas Polaków największym symbolem walki o słuszną sprawę, symbolem Wolności, która – jak mawiał – nie jest dana na zawsze. Trzeba o nią dbać, doceniać codziennie, szanować, hołubić. W tym roku jej wymiar jest szczególny, w kontekście wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Dla nas Wolność i Niepodległość wywalczyli nasi dziadowie ponad sto lat temu, a nam współczesnym, teraźniejszość stawia nowe wyzwania – dbałości o Jej zachowanie.
Wartości te, jakże dla nas ważne przypomniała na wstępie Apelu dyrektor szkoły, pani Alina Niezgoda, podkreślili je wcielający się w role artystów recytatorów, muzyków, narratorów, nasi uczniowie. Bez ich zaangażowania dzień ten nie miałby tak uroczystej oprawy. Dzięki nim wysłuchaliśmy refleksyjnej poezji, piosenek legionowych, przypomnieliśmy sobie obrazy z przeszłości, ale i teraźniejszości w uczniowskiej sondzie szkolnej na temat Niepodległości. Nad całością uroczystości, jej przygotowaniem i przebiegiem czuwali nauczyciele, pp. Ewa Wilk-Stypik, Daria Szymborska, Paweł Lutrzykowski we współpracy z pp. Mariką Dudą i K. Szynkiewiczem.

tekst: EWS
zdjęcia: M. Olender