XXVI edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności – etap II-eliminacje okręgowe

2021-12-06 13:49:30 (ost. akt: 2021-12-06 19:24:25)

prof. Jan Gawęcki : „Zdrowie człowieka tkwi od pokoleń w tym, co ma w głowie i co na stole”

Dnia 3 grudnia w naszej szkole po raz kolejny odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności organizowanej przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Tegoroczna XXVI edycja cieszyła się, jak co roku, niezwykłym zainteresowaniem i uznaniem - uczestniczyło w niej bowiem
33 uczniów z 17 szkół województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego
.Olimpiadę nadzorowała Komisja w składzie: Pani dr inż. Małgorzata Anna Słowińska z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Pani Starsza Wizytator Agnieszka Kardaś oraz Koordynator tejże Olimpiady Pani Bożena Wiśniewska.

Tematyka wiodąca olimpiady to PROFILAKTYKA ŻYWIENIOWA, w szczególności w otyłości, cukrzycy i chorobach układu krążenia. Tematem przewodnim tej edycji było żywienie w profilaktyce chorób układu krążenia. Racjonalne żywienie jest jednym z istotnych czynników determinujących stan zdrowia społeczeństwa, jego pomyślność
i aktywność zawodową. Mając to na uwadze organizacje międzynarodowe i władze poszczególnych krajów podejmują różne działania zmierzające do podniesienia poziomu wiedzy żywieniowej ludności, szczególnie młodego pokolenia. Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności, wychodząc naprzeciw tym dążeniom, stawia sobie za cel rozwijanie zainteresowań uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych problemem żywienia, upowszechnianie wzorców racjonalnego żywienia i promocję zdrowia oraz tworzenie dla zdolnej młodzieży możliwości ogólnopolskiej rywalizacji w tym obszarze wiedzy.

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i pracowników obsługi naszej szkoły, a w szczególności nauczycieli (którzy przygotowali poczęstunek i obiad dla 53osób) pod kierunkiem Pani Iwony Pierzchały, nauczycieli wychowania fizycznego (którzy przygotowali salę do etapu pisemnego) oraz uczniów klas III TH po szkole podstawowej,
IV TH i III TŻiUG
pod kierunkiem Pań: Mirosławy Oporek - Miedzińskiej, Moniki Gajownik i Renaty Kaczmarczyk, eliminacje okręgowe przebiegły zgodnie z harmonogramem. Już dziś można stwierdzić, że zostały zwieńczone sukcesem.

Serdeczne podziękowania kieruję przede wszystkim do Pani Dyrektor Aliny Niezgody za umożliwienie przeprowadzenia etapu okręgowego w Zespole Szkół Nr 2 w Szczytnie, co niewątpliwie przyczynia się do promocji naszej szkoły w regionie.

Red.: Bożena Wiśniewska- sekretarz Olimpiady
Foto: M. Oporek-Miedzińska