Kampania "BIAŁA WSTĄŻKA"

2021-12-08 18:05:00 (ost. akt: 2021-12-08 18:06:24)

To już kolejna edycja kampanii „Biała Wstążka” — tym razem pod jakże wymownym hasłem „Pandemia przemocy”. Kim jest Kawaler „Białej Wstążki”, co to konkretnie za akcja, komu jest poświęcona, kiedy trwa i dlaczego akurat w tych dniach? Przypominamy!

„Biała Wstążka” jest największą na świecie kampanią, której celem jest powstrzymanie przemocy wobec kobiet. Najlepiej całkowite — najlepiej na zawsze. To ruch globalny, stworzony przez mężczyzn, ale i do mężczyzn skierowany: w ponad 60 krajach całego świata, w tym w Kanadzie, Australii, Pakistanie, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Polsce — panowie podejmują różnorakie działania, by całkowicie wyeliminować ze społeczeństw przemoc wobec kobiet i dziewcząt. A — niestety — ta przemoc, także wobec dzieci, wciąż jest i wciąż trzeba z nią walczyć…

Historia

Wszystko zaczęło się od tragedii. 6 grudnia 1989 r. na École Polytechnique w Montrealu Marc Lépine zamordował 14 kobiet, a kolejne 10 ranił, bo uważał, iż sam nie skończył studiów technicznych tylko dlatego, że kobiety zajęły jego miejsce na uczelni. Dwa lata później, w listopadzie 1991 r., mężczyźni w kanadyjskim mieście Londyn w stanie Ontario, w odpowiedzi na masakrę studentek Politechniki postanowili włączyć się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Jako symbol obrali sobie białą wstążkę — znak niewinności, który przypięty do klapy męskiej marynarki zdaje się dobitnie mówić: to my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy, ale będziemy także przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy wobec kobiet — fizycznej, psychicznej i seksualnej. W ciągu ledwie sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn założyło w Kanadzie białą wstążkę, a wielu kolejnych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.

Dziś

Jeśli można o mężczyźnie powiedzieć „feminista” — to ci Kanadyjczycy byli prawdziwym wzorem feminizmu męskiego, godnym wszelkiego naśladownictwa! Dziś ruch „Białej Wstążki” stara się promować zdrowe relacje, równość płci i współczującą wizję męskości. Tylko tyle — i aż tyle. A biała wstążka jest jak zobowiązanie: że mężczyzna, który ją przypina, nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
Działania wynikające z kampanii „Białej Wstążki” koncentrują się na zapobieganiu przemocy ze względu na płeć, edukacji i mentoringu dla młodych mężczyzn w kwestiach przemocy, równości płci i walki z mizoginią, której w naszych społeczeństwa wciąż dużo — za dużo! Mężczyzn i chłopców zachęca się zatem do noszenia białych wstążek jako symbolu ich sprzeciwu wobec przemocy wobec kobiet.

Kampania odbywa się w ramach Światowych Dni Przeciwko Przemocy. Rozpoczyna się 25 listopada, czyli w ONZ-etowskim Dniu na rzecz Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Warto dodać, że 25 listopada to także upamiętnienie Sióstr Mirabal — Patrii, Minervy i Maríi Teresy, które sprzeciwiały się dyktaturze Rafaela Trujillo (El Jefe) w Republice Dominikańskiej, angażowały się w tajne działania przeciwko jego reżimowi, za co właśnie 25 listopada 1960 r. zostały zamordowane. Z kolei koniec corocznej kampanii „Białej Wstążki” przypada na 10 grudnia — czyli Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i podkreśla, że przemoc wobec kobiet jest równoznaczna z łamaniem podstawowych praw człowieka. Razem wziąwszy — 16 dni, kiedy kobieta jest w centrum uwagi, a walka z przemocą wobec niej — najwyższym priorytetem.

10 grudnia odbędzie się tegoroczna wojewódzka Konferencja online „Białej Wstążki”. Temat przewodni Konferencji „Pandemia Przemocy” — skłania do dyskusji o losie kobiet, który trwająca od prawie dwóch lat pandemia w wielu przypadkach pogorszyła, a wręcz przypieczętowała. Temu procesowi: uwalniania się od mechanizmów przemocowych wobec kobiet oraz sytuacji dzieci w rodzinach dotkniętych przemocą będzie ona poświęcona.

Poza możliwością wysłuchania prelegentów, chwilą dyskusji i refleksji, będzie to także doskonała okazja do wyróżnienia tych spośród Panów, którzy swoją pracą i postawą przyczyniają się do przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, pomocy kobietom czy też propagowania właściwych postaw wśród mężczyzn.

Źródło: https://gazetaolsztynska.pl/787431,Biala-Wstazka-znaczy-stop-przemocy.html

4 grudnia 2021 roku w województwie warmińsko-mazurskim instytucje niosące pomoc ofiarom przemocy w rodzinie miały "Otwarte Drzwi”. To jedna z inicjatyw w ramach kampanii „BIAŁA WSTĄŻKA”, która trwa co roku od 25 listopada do 10 grudnia.

Lista instytucji biorących udział w akcji "Otwarte Drzwi"