2021-10-14 23:30:07 (ost. akt: 2021-10-14 23:46:48)

Najwyższym poziomem umiejętności edukacyjnych,
jest sztuka obudzenia
w uczniu kreatywności,
przy wykorzystaniu prostych pomocy dydaktycznych.
Albert Einstein

W dniu utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – 14 X obchodziliśmy szkolny Dzień Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie biorący udział w apelu szkolnym. Szacownych gości serdecznie powitali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, równocześnie częstując przybyłych słodkimi upominkami.
Podczas części oficjalnej głos zabrała pani dyrektor Alina Niezgoda, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły i podziękowała za trud włożony w kształcenie i wychowanie młodych ludzi. W swoim wystąpieniu nawiązała do trudnej sytuacji, w jakiej obecnie przyszło nauczycielom spełniać swoje zawodowe posłannictwo. Następnie głos zabrał Wicestarosta Szczycieński pan Jerzy Krzysztof Szczepanek, który w swym wystąpieniu podkreślił szczególną rolę, jaką pełnią nauczyciele w społeczeństwie oraz złożył serdeczne gratulacje na ręce p. A. Niezgody oraz p. W. Piórkowskiej, które za swą pracę i zasługi w dziedzinie oświaty zostały uhonorowane przez Starostę Szczycieńskiego. Szczególnym elementem tej części uroczystości było wręczenie wyróżnionym pracownikom szkoły Nagród Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Szczytnie.
W trakcie części artystycznej przedstawiciele klas I TŻiUG, III TOT, II LO, III LO i IV TH pod kierunkiem p. E. Betlejewskiej, p. I. Lutrzykowskiej, p. D. Szymborskiej, p. M. Wróbel oraz p. P. Lutrzykowskiego przybliżyli słuchaczom ogólny zarys dziejów zawodu nauczycielskiego, począwszy od starożytności aż do czasów współczesnych. Nauczyciel nie tylko przekazuje wiedzę i umiejętności, ale przede wszystkim przygotowuje ucznia do życia w ramach określonej społeczności, gdyż wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić. Prawdziwy sukces pedagogiczny może osiągnąć jedynie ten wychowawca, dla którego sprawy uczniów będą jego problemami, zabawa – jego zabawą, a ich radości – jego radościami. To ogromne wyzwanie, z którym powinien poradzić sobie współczesny pedagog łączący wyjątkowy autorytet z otwartością i wielkim kunsztem dydaktycznym. H. Adams stwierdził, iż “… taki mistrz słowa ociera się o wieczność. Nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ”. Dobry nauczyciel to po prostu zaangażowany w swoją pracę człowiek, który rozumie potrzeby młodych ludzi. Ponadto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania własnych możliwości.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy spełnienia marzeń,
cierpliwości i wytrwałości, aby praca na rzecz młodego pokolenia przyniosła tylko najlepsze owoce.

Red. M. Wróbel
Fot. A. Soliwoda