BIPDeklaracja dostępnościKontakt
menu

Wycieczka Czereśniowych Skarbów Jędrzeja

2021-06-21 05:40:46 (ost. akt: 2021-06-21 05:55:25)

Dnia 17 czerwca 2021 udaliśmy się na wycieczkę do gminy Dźwierzuty. Mieliśmy do wykonania dwa ważne zadania: promowanie projektu „Tradycyjny Sad” oraz spotkanie z sadownikiem.
Zaczęliśmy od spotkania z podopiecznymi i pracownikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Dźwierzutach, którym opowiedzieliśmy o celach projektu oraz o realizowanych przez nas działaniach. Mieliśmy również przyjemność wspólnie muzykować z Zespołem „Wrzos” z Gminnego Ośrodka Kultury w Dźwierzutach pod kierownictwem pana Janusza Ałaj. W podziękowaniu za możliwość wspólnego występu poczęstowaliśmy członków Zespołu pysznym ciastem z czereśniami.
Następnie pojechaliśmy do Julianowa, aby spotkać się z sadownikiem panem Januszem Wiszowatym. Pan Janusz wraz z żoną Marią mają piękny sad i ogród warzywny. Podzielili się z nami wiedzą na temat uprawy drzew owocowych i naturalnych sposobów ich pielęgnacji. Dostaliśmy wiele cennych porad, które na pewno wykorzystamy w naszym szkolnym sadzie. Nauczyliśmy się również szczepienia drzew owocowych, czyli sposobu ich rozmnażania. Zabieg ten polega na połączeniu pędu szlachetnej odmiany, która daje smaczne i dorodne owoce wraz z podkładką, która gwarantuje odporność drzewa na mrozy. Powstaje w ten sposób odmiana lepsza, bardziej wartościowa. To była niezwykła lekcja!
Bogatsi o nowe doświadczenia jesteśmy gotowi na kolejne etapy pielęgnacji naszego sadu.

Red.: A. Soliwwoda