Seminarium Branżowe

2020-02-29 01:05:20 (ost. akt: 2020-02-29 02:04:59)

Dnia 20 lutego 2020 roku w Zespole Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie odbyło się Seminarium Branżowe poświęcone promocji szkolnictwa branżowego i upowszechnianiu zmian w kształceniu zawodowym. W seminarium wzięli udział: Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty, Starosta Szczycieński, przedstawiciele kuratorium oświaty, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, dyrektorzy szkół, doradcy zawodowi, pedagodzy, kierownicy kształcenia praktycznego oraz pracodawcy powiatu szczycieńskiego.
Gości przywitała Pani Gabriela Woźniak, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczytnie. Wojciech Cybulski, Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty, w swoim wystąpieniu powiedział o konieczności dopasowania oferty szkół do potrzeb i wymogów rynku pracy. Jarosław Matłach Starosta Szczycieński podkreślił ważność spotkań służących promocji szkolnictwa branżowego i doradztwa zawodowego.
Podczas Seminarium wystąpili: - Pani Jolanta Agata Opaluch, doradca metodyczny z Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku, która przedstawiła aspekty prawne dotyczące obowiązków dyrektora szkoły i nauczycieli w zakresie realizacji doradztwa zawodowego, - Pani Aneta Soliwoda, doradca zawodowy Zespołu Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie, która powiedziała o skutkach niewłaściwego wyboru zawodu, - Pani Paulina Kraśniewska, powiatowy koordynator doradztwa zawodowego z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczytnie, która opowiedziała o instytucjach wspierających realizację doradztwa zawodowego w szkołach na terenie powiatu szczycieńskiego, - Pani Katarzyna Ulatowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnie, oraz przedstawiciele Firmy Novum, którzy podzielili się wrażeniami z udziału w programie wspierającym ucznia w wyborze zawodu „Laboratorium. Mój Profil”, - Pani Grażyna Dywańska, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie i koordynator do spraw kształcenia zawodowego, która omówiła zmiany w kształceniu zawodowym, - Pani Sylwia Odrzywolska, przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, oraz Pan Piotr Lemecha, Kierownik Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół nr 1 w Szczytnie, którzy zaprezentowali temat „Uczeń, a młodociany pracownik”, Seminarium podsumowała Małgorzata Hochleitner Dyrektor Wydziału Kształcenia, Wychowania i Opieki Kuratorium Oświaty w Olsztynie, podkreślając wagę kształcenia praktycznego uczniów oraz doradztwa zawodowego w systemie edukacji.

Red.: A. Soliwoda
Foto: M. Oporek - Miedzińska