Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego`2020

2020-02-21 16:25:45 (ost. akt: 2020-02-21 17:38:53)

21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W naszej szkole również postanowiliśmy uczcić nasz język ojczysty – język polski. Z tej okazji przygotowaliśmy gazetkę okolicznościową, a klasy humanistyczne uczestniczyły w zaplanowanej na ten dzień konferencji.
Pierwszym jej punktem był wykład pn. „Tendencje rozwojowe polszczyzny” pani Izy Matusiak – Kempy, adiunkta UWM w Olsztynie. Pani doktor w ciekawy sposób przedstawiła tendencje fonetyczne, leksykalne, składniowe w użytkowaniu naszego języka. Apelowała, by unikać błędów, np. odmieniać nazwiska i mówić wyraźnie.
Tuż po wykładzie odbyło się spotkanie z pisarką – Adrianną Trzepiotą, polonistką pochodzącą ze Szczytna, autorką książek: „Zwilczona”, „Amulet Jaśminy”, „Sekretna zimy Jaśminy”, „Zimowa jutrzenka”. Pani Trzepiota nie tylko przedstawiła własną twórczość, ale i zdradziła sekrety swojego warsztatu pisarskiego. A w prezencie przekazała naszej szkole jedną ze swoich książek. Szukajcie jej w bibliotece.
Tego samego dnia nasi uczniowie wzięli udział w eliminacjach do V edycji Powiatowego Konkursu Słowa i Dźwięku pn. Żołnierze Wyklęci – Przywróćmy Ich Pamięci”. Niektórych z nich zobaczymy na uroczystej gali 1 marca br. w MDK.
W tym samym czasie pięcioro naszych reprezentantów zmagało się z dyktandem w ramach III Powiatowego Konkursu Ortograficznego o Złote Pióro Starosty Szczycieńskiego. Wicemistrzem ortografii została Emilia Spanialska, uczennica klasy IIa LO.

Red. Ewa Napiórkowska
Foto: Marta Roguszczak