BIPKontakt
menu

Narodowe Święto Niepodległości

2019-11-11 12:00:00 (ost. akt: 2019-11-17 21:41:37)


Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W historii naszego kraju zaczyna się właśnie drugie stulecie niepodległości. 11 listopada 1918 roku po latach wysiłków i zmagań, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość naznaczyła życie tych, którzy ciężko pracowali, by kultywować polskość w każdym najmniejszym szczególe, rozwijając przy tym myśl polityczną oraz polską kulturę.

Z tej okazji w dniu 8 listopada 2019 roku w Naszej Szkole odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji już kilka dni wcześniej, uczniowie pod opieką pani Justyny Dziatkowiak przyozdobili korytarze biało-czerwonymi dekoracjami oraz wykonali gazetkę poświęconą 101 rocznicy odzyskania niepodległości. Przez trzy dni, poprzedzające Święto, na przerwach mogliśmy słuchać piosenek o wolności.

8 listopada przy wejściu do szkoły uczennice z Samorządu Uczniowskiego wręczały każdemu biało-czerwoną wstążeczkę. O godzinie 10.00 zebraliśmy się w auli szkolnej na uroczystej akademii. Wydarzenie to rozpoczęło się przemówieniem pani dyrektor Aliny Niezgody, która mówiła o potrzebie pielęgnowania historii naszego kraju. Następnie zobaczyliśmy część artystyczną przygotowaną przez uczniów: Krzysztofa Marzewskiego, Aleksandra Rajkowskiego, Alana Grochowskiego, Magdalenę Lenkiewicz, Jakuba Kotulę, Darię Berendt, Huberta Kropielnickiego, Grzegorza Kozickiego, Kamila Sosnowskiego, Bartosza Ranieckiego, Kacpra Cebereka oraz panią Martę Kaczmarczyk. Część artystyczna ukazywała jak kształtowała się sprawa polska podczas I wojny światowej. W przedstawieniu mogliśmy zobaczyć z jakimi trudami musieli zmagać się Legioniści, gdzie walczyli i jak zakończył się ich szlak bojowy. Widzieliśmy także w jakich okolicznościach odbyło się zwolnienie Józefa Piłsudskiego z więzienia w Magdeburgu a także kto i w jaki sposób reprezentował Polaków na konferencji pokojowej w Paryżu.
Na zakończenie akademii wraz z zespołem „The Belfers” wspólnie zaśpiewaliśmy dwie piosenki: „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” oraz „Kocham Wolność”.

Na czwartej godzinie lekcyjnej o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zgromadzona na sali gimnastycznej zaśpiewała Hymn Narodowy włączając się w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej: „Szkoła do hymnu”.

Cały dzień przebiegał w radosnej i przyjaznej atmosferze świętowania Niepodległości i Wolności.


Red.: M. Kaczmarczyk i M. Wróbel
Foto: M. Oporek - Miedzińska


Ogólnopolska Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej: „Szkoła do hymnu”Zespól „The Belfers” w utworze - „Kocham Wolność”