BIPKontakt
menu

Światowy Dzień Cukrzycy

2019-11-15 01:36:39 (ost. akt: 2019-11-17 03:21:43)

W tym roku Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest pod hasłem „Cukrzyca: w rodzinie siła”.


14 listopada nie jest datą wyznaczoną przypadkowo, jest to bowiem dzień urodzin odkrywcy insuliny, laureata Nagrody Nobla, Kanadyjczyka, doktora Fryderyka Bantinga (1891-1941). Każdego roku tego jednego dnia, uwaga całego świata skupiona jest wokół problemu cukrzycy. Dzięki organizowanym na całym świecie licznym wydarzeniom, konferencjom, czy happeningom z roku na rok ten dzień staje się coraz bardziej widocznym wydarzeniem. Symbolem walki z cukrzycą stało się błękitne kółko, które obecne jest we wszystkich kulturach świata, symbolizuje życie i śmierć, ale przede wszystkim jest znakiem jedności. Wspólny wysiłek wielu ludzi, organizacji i instytucji stanowi najgłębszy sens kampanii przeciwko cukrzycy. Kolor niebieski przywołuje barwę nieba, a także jest oficjalnym kolorem ONZ, co nadaje działaniom wszystkich środowisk podejmujących trud zapobiegania i leczenia cukrzycy.
Cukrzyca jest chorobą, która może dotknąć członków rodziny w każdym wieku: od niemowlęcia do seniora. Jest przy tym chorobą przewlekłą, która pozostanie w rodzinie na zawsze. To stawia przed rodziną konkretne wyzwania, często rewolucjonizując jej dotychczasowy styl życia. Im większa w rodzinie świadomość, że obok leczenia farmakologicznego skuteczna kontrola cukrzycy wymaga odpowiednio zbilansowanej diety oraz regularnej aktywności fizycznej, tym większa szansa, że uda się uniknąć groźnych powikłań cukrzycy. Społeczność szkolna ma wsparcie edukacyjne na temat cukrzycy, wpojenia zachowań, które umożliwią młodym ludziom w przyszłości uniknąć tej choroby a jeśli już to samodzielne kontrolowanie glikemii.
W tym dniu społeczność szkolna mogła skorzystać z pomiaru cukru gleukometrem, z fachowej literatury, posmakować ciasteczek owsianych o niskim indeksie glikemicznym upieczonych przez 1 BS kucharza pod kierunkiem Pani Agnieszki Dunajskiej.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzimy raz w roku, ale o cukrzycy powinniśmy pamiętać każdego dnia.

Red.: R. Kaczmarczyk
Foto: M. Oporek - Miedzińska, M. Wiśniewska, N. Kocieńska