Ze Szczytna do Italii na międzynarodowe warsztaty dla uczniów szkół zawodowych(Erasmus+)

2019-08-31 12:00:00 (ost. akt: 2019-09-01 02:42:18)

Przełom lipca i sierpnia był czasem szczególnym dla młodzieży Zespołu Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie. Za sprawą porozumienia między szkołą a Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie grupa 7 osób w czasie od 29.07 do 9.08.2019 r. uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach we Włoszech, które były realizowane w ramach projektu o numerze: 2016-1-PL01-KA202-026553- "Rozwój kompetencji kluczowych w kształceniu i szkoleniu zawodowym", program Erasmus+, sektor kształcenie i szkolenia zawodowe, akcja 2: partnerstwa strategiczne. Partnerami projektu byli po stronie polskiej EDU Research Polska Sp. z o.o. oraz po stronie włoskiej Associazione Silenziosi Operai della Croce. Nadrzędnym celem projektu był rozwój szkół zawodowych i szkolnictwa zawodowego poprzez promowanie przedsiębiorczości młodych ludzi, jako podstawy do osiągania sukcesu ekonomicznego i zawodowego.
W słonecznej Cesana Torinese, pod czujnym okiem trenerów, odbywały się m. in. warsztaty z przedsiębiorczości oraz coachingu zgodnie z wypracowanym w ramach projektu modelem. Podczas warsztatów można było poznać swój profil osobowości, a co za tym idzie style zachowań, których znajomość ułatwia komunikację. W trakcie zajęć z przedsiębiorczości młodzież ćwiczyła m.in. podejmowanie decyzji o zwolnieniu pracownika o różnym profilu osobowości (osoba o niebieskim stylu miała za zadanie zwolnienie osoby charakteryzującej się stylem czerwonym). Oprócz twórczej pracy młodzież chętnie brała udział w zajęciach kulturalno- oświatowych i sportowych a wieczory upływały na grach zespołowych. Grą, która najbardziej przypadła do gustu młodzieży była „Mafia”. Był również czas na zwiedzanie okolicy. Młodzież chętnie wybierała się na piesze wycieczki w góry. Odwiedzili Lago Nero, w Sestriere skorzystali z kolejki linowej oraz weszli na most tybetański- Ponte Tibetano Cesana – Claviere. Wśród atrakcji znalazła się również wycieczka do Turynu, gdzie uczestnicy miali okazję zwiedzić katedrę z XV wieku, Kościół San Lorenzo, Palazzo Carignano, Castello del Valentino, Pałac Stupinigi, Ratusz oraz inne zabytki pięknej stolicy prowincji Piemont. Warsztaty były świetną okazja do nawiązywania międzynarodowych kontaktów, rozwoju kulturowego, budowania tożsamości europejskiej. Dwanaście dni projektu to czas ciężkiej pracy, zdobywania nowych umiejętności i wiedzy, poznawania nowych miejsc, ale także czas wspólnej zabawy, integracji i nawiązywania nowych, międzynarodowych przyjaźni. Wyjazd na długo zapadnie w pamięci uczestnikom. Patrycja Rodzenko miło wspomina warsztaty we Włoszech: „bardzo udany wyjazd, wróciłyśmy opalone, szczęśliwe i na pewno będzie dla nas miłym wspomnieniem”.

Red.: Iwona Pierzchała