BIPDeklaracja dostępnościKontakt
menu

14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

2018-11-21 23:47:33 (ost. akt: 2018-11-21 23:52:49)

Lekarze alarmują, że cukrzyca to choroba, która dopada nas coraz częściej. Szacuje się, że cierpli na nią ponad 400 milionów osób na świecie. Niemal połowa nie wie, że jest chora.

Cukrzyca należy do chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania insuliny. Jest chorobą przewlekłą, która występuje, gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub gdy organizm nie może skutecznie używać insuliny, którą wytwarza. Insulina jest hormonem regulującym poziom cukru we krwi. Hiperglikemia lub podwyższony poziom cukru we krwi jest częstym działaniem niekontrolowanej cukrzycy i z czasem prowadzi do poważnego uszkodzenia wielu układów organizmu, szczególnie nerwów i naczyń krwionośnych. Cukrzycy sprzyja otyłość, znikoma aktywność fizyczna oraz używki. To podstępna choroba, która początkowo nie daje wyraźnych objawów. Naszą czujność powinny wzbudzić: osłabienie, senność, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, gorsze gojenie się ran. Cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru i amputacji kończyn dolnych. Stanowi ona istotny problem terapeutyczny oraz społeczno-ekonomiczny.

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia powikłań cukrzycy jest odpowiednia kontrola choroby (badania) oraz zmiana trybu życia, na którą składają się zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, oparta o wymienniki pokarmowe, utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, systematyczny wysiłek fizyczny oraz unikanie używek. Profilaktyka jest zawsze tańsza i mniej obciążająca niż leczenie, a najlepszą profilaktyką każdej choroby jest zdrowszy styl życia (właściwe odżywianie i ruch).

W naszej szkole od lat promujemy zdrowy tryb życia oraz zachęcamy społeczność szkolną do udziału w zróżnicowanych programach profilaktyki zdrowotnej m.in. cukrzycy. 14 listopada upłynął pod znakiem walki z cukrzycą. O 9.00 wysłuchaliśmy wykładu pani Anny Wróblewskiej z Wojewódzkiej Poradni Diabetologicznej w Olsztynie nt. tej podstępnej choroby, jej objawów i skutków. Uczniowie, nauczyciele, a także pracownicy administracji i obsługi mieli możliwość pomiaru cukru za pomocą gleukometrów w gabinecie pielęgniarki. Na szczęście wyniki były w normie. Mogliśmy tego dnia posmakować produktów o niskim indeksie glikemicznym na kiermaszu szkolnym.


red. ZK.
foto.: Mirosława Oporek- Miedzińska