BIPKontakt
menu

#ZS2 pamięta

2019-10-29 02:13:39 (ost. akt: 2019-11-04 14:30:49)

Zespół Szkół nr 2 w Szczytnie znalazł się w gronie 11 tysięcy szkół, które wzięły udział w akcji MEN „Szkoła pamięta”. Odwiedzanie grobów byłych uczniów i pracowników szkoły jest naszą tradycją. Od zawsze członkowie Samorządu Uczniowskiego, katecheci i inni nauczyciele odwiedzają cmentarz, na którym spoczywają ważne i bliskie sercu osoby związane z naszą szkołą i miastem, palą znicze i modlą się w intencji Zmarłych.
W tym roku zaangażowanie w działania upamiętniające ważne postacie i wydarzenia z naszej historii było zdecydowanie większe. W tygodniu poprzedzającym Dzień Zmarłych:
- uporządkowaliśmy grób śp. ks. kanonika Kazimierza Batowskiego (22.10, klasa II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z p. Elżbietą Pazurkiewicz),
- uprzątnęliśmy miejsce przy Pomniku Smoleńskim, przy Krzyżu przy kościele św. Brata Alberta (24.10, klasa I Technikum Hotelarskie po szkole podstawowej z p. Elżbietą Pazurkiewicz),
- oddaliśmy cześć Poległym w obronie Ojczyzny przy pomniku Orła Białego (24.10, klasa II Technikum Kelnerskie z p. Elżbietą Pazurkiewicz),
- odwiedziliśmy groby osób zasłużonych i cenionych osób w naszej społeczności, np. żołnierzy AK, Krzysztofa Klenczona (klasa I LO, klasa II LO z p. Ewą Wilk – Stypik, p. Ewą Napiórkowską i p. Martą Roguszczak)
- zapaliliśmy znicze na grobach zmarłych uczniów i nauczycieli związanych z naszą szkołą (25.10, klasa I Technikum Obsługi Turystycznej z p. Elżbietą Pazurkiewicz, klasa II Technikum Hotelarskiego z p. Jolantą Jaremą i p. Mirosławą Oporek – Miedzińską).
Każdemu wyjściu na cmentarz towarzyszyła modlitwa i zaduma. Pamiętaliśmy o opuszczonych grobach, które udekorowaliśmy zniczami. Staraliśmy się uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszej szkoły i Szczytna.

Red. Ewa Napiórkowska
Foto: E. Pazurkiewicz, E. Napiórkowska, M. Oporek-Miedzińska i M. Roguszczak