BIPKontakt
menu

„Zające na kordonie”

2019-06-06 02:51:09 (ost. akt: 2020-01-02 10:58:43)

29 maja 2019 r. uczniowie z klas II BRK, I BRC, ILO, ITH, I TOT, ITŻiUG oraz I Kel. odwiedzili Artystyczną Stodołę w Chochole, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Zające na kordonie”.
Spektakl to komedia rozgrywająca się w latach dwudziestych XX wieku na polsko-pruskiej „zielonej granicy”. Bohaterami spektaklu są „zające” – drobni przemytnicy, którzy zajmują się szmuglowaniem towarów przez „kordon” czyli granicę. A co przemycali? Do Polski najczęściej cukier, wyroby alkoholowe i tytoniowe, obuwie, igły, zapałki, rodzynki, pieprz, sól. Z Polski gęsi, konie, krowy, zboża, masło czy lniane nici. Tematyka spektaklu bardzo nas zainteresowała, co było widać w ożywionej dyskusji jak toczyła się w czasie dogi powrotnej. Mimo niezbyt korzystnej pogody bawiliśmy się świetnie i zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Życie codzienne człowieka z dwudziestolecia międzywojennego wyglądało inaczej niż nasze dziś. Współczesna rzeczywistość jest inna, dlatego cieszymy się, że mogliśmy „podpatrzeć przeszłość”.
Żeby lepiej zrozumieć kontekst i przekaz spektaklu, przed planowanym wyjazdem (23 maja), odwiedzili nas pan Robert Wasilewski ze Stowarzyszenia Twórców i Orędowników Kultury ANIMA oraz pan Michał Wiśnicki prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorzel, którzy wyjaśnili nam specyfikę życia społeczności lokalnej „nad granicą”. Opowiedzieli o problemach, korzyściach, konfliktach jakie towarzyszyły ludziom zamieszkującym tereny przygraniczne. Dowiedzieliśmy się także jak podkuwano kaczki .
Ostatnim elementem naszych „Spotkań z teatrem” były warsztaty pt. „Czytanie teatru” (31 maja), przeprowadzone przez pana Marka Tyszkiewicza, aktora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Podczas spotkania uczniowie z klasy I LO dowiedzieli się jak rozumieć „kody i klucze” teatru, jak je odczytywać i do czego służą.

Red.: Marta Kaczmarczyk i Kamila Laskowska
Foto.: M. Oporek-Miedzińska i Marta Kaczmarczyk

http://m.szczycienski.wm.pl/2020/01/orig/2-27003.jpg