„Wiwat, wiwat Niepodległa!”

2018-11-12 14:58:00 (ost. akt: 2018-11-21 15:03:55)

9 listopada świętowaliśmy Dzień Niepodległości! „Świętowaliśmy” to naprawdę najlepsze słowo, które oddaje w pełni nasze Obchody Jubileuszu Niepodległej, zaczęły się one bowiem u nas już dużo wcześniej, w październiku, kiedy to szkoła zaczęła mienić się biało-czerwonymi barwami dekoracji nawiązującymi do Stulecia Niepodległej.

11.10 odbył się – relacjonowany już na naszej stronie - Powiatowy Przegląd Pieśni i Piosenki Legionowej i Powstańczej, zaraz potem uczniowie zaangażowali się w szkolny konkurs „Niepodległa w moim sercu”, a pod koniec października w kolejny – „Kotylion dla Niepodległej”.
W piątek, dwa dni przed przypadającymi obchodami państwowymi nastąpiła kulminacja świętowania w naszej szkole. Od rana mogliśmy usłyszeć pieśni legionowe, rozlegające się z głośników radiowęzła szkolnego, popatrzeć na naszą uroczyście prezentującą się młodzież ( strój galowy dominował w ubiorze zdecydowanie) z kotylionami własnoręcznie wykonanymi przez każdą z klas według własnego pomysłu, świadczącymi o kreatywności i zaangażowaniu wszystkich uczniów. Atmosfera święta została utrwalona w obiektywie – na pierwszej i drugiej lekcji odbyła się „sesja zdjęciowa” poszczególnych klas w odświętnym wydaniu. Na czwartej godzinie lekcyjnej, w auli szkolnej rozpoczął się uroczysty apel, łączący całą społeczność uczniowską w poczuciu wspólnoty tradycji i duchu patriotyzmu. O godzinie 11.11 z pasją rozpoczęliśmy śpiewanie „Jeszcze Polska nie zginęła”, bijąc Rekord dla Niepodległej we wspólnym wykonywaniu hymnu narodowego, angażując się tym samym w w ogólnopolską akcję szkolną pod patronatem MEN. Po tym podniosłym momencie, w dalszej części uroczystości uczniowie wysłuchali najpierw pani dyrektor Aliny Niezgody, która zwróciła przede wszystkim uwagę na znaczenie pojęć Ojczyzna i Wolność we współczesnym świecie, a później wykładu na temat polskich dróg do niepodległości, ilustrowanego pokazem obrazów z przeszłości, przedstawionego przez ich kolegów. Następnie byli świadkami przekazania sztandaru i zaprzysiężenia nowych składów pocztu sztandarowego, zgodnie z wieloletnią tradycją szkoły. W drugiej części apelu, w atmosferze już nieco mniej podniosłej, nastąpiło rozstrzygnięcie wspomnianych konkursów. Werdykt jury został przedstawiony po obejrzeniu przez wszystkich zgromadzonych filmików, pokazujących przygotowywanie kotylionów oraz zdjęć klasowych wykonanych rankiem tego dnia. Uświadomiły nam one, jak wspólne działania pięknie łączyły naszą społeczność pod hasłem Niepodległej. Laur zwycięstwa w konkursie „Kotylion dla Niepodległej” przypadł klasie IV THT, nagrodzonej wielkimi brawami i blachą pysznej szarlotki. Konkurs „Niepodległa w moim sercu” wygrali zespołowo uczniowie I TH, Daniel Folga i Kacper Borkowski, wyróżnione zostały Karolina Rosa z kl. I TOT i Klaudia Grabowska z kl. IV T.Kelner, wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe.
Po ogłoszeniu wyników konkursu szkolny zespół uczniowsko-nauczycielski zaintonował Marsz Pierwszej Brygady, do śpiewania którego zachęceni zostaliśmy wszyscy. Pierwsza Kadrowa również nie okazała się dla nas za trudna, a kiedy rozległy się słowa o „ułanach, którzy przybyli pod okienko” cała aula wtórowała już bardzo gorliwie i bardzo głośno. Na zakończenie uroczystości razem też zaśpiewaliśmy znaną, radosną piosenkę, wszak wszyscy przecież kochamy Polskę za „Zakopane i Sukiennice i … narodowy kotlet schabowy”.
To było nasze wspólne, piękne i mądre świętowanie, przy tym i podniosłe w odpowiednich chwilach i mniej poważne w innych, bo „Wolność nie tylko krzyżami się mierzy”, ale i radością i optymizmem tych, którzy ją celebrują. Nasi uczniowie pokazali swoje zaangażowanie i chęć działania, ten świąteczny dzień bowiem to efekt współpracy całej społeczności szkolnej pod kierunkiem nauczycieli.
Red. EWS
Foto. Aleksandra Chudek