„Pielgrzymka maturzystów do Gietrzwałdu”

2018-11-07 14:26:00 (ost. akt: 2018-11-07 14:35:13)

19 października 2018r. młodzież klas maturalnych wraz z Ks. Proboszczem Lechem Lachowiczem,
p. Katechetką Elżbietą Pazurkiewicz oraz z p. Pawłem Lutrzykowskim i p. Urszulą Krauze pojechała na pielgrzymkę do Gietrzwałdu, aby tradycyjnie prosić Pana Boga za wstawiennictwem Matki Bożej o potrzebne łaski i błogosławieństwo na czas egzaminu dojrzałości. Organizatorem naszej pielgrzymki była p. Elżbieta Pazurkiewicz. Na początek każdy uczeń dostał różaniec, książkę o św. Janie Pawle II oraz wizerunek Matki Gietrzwałdzkiej. Pierwszym punktem w programie była modlitwa przy Kapliczce Matki Bożej miejscu Objawień (tu przedstawicielka kl. IV TKel zapaliła świecę) oraz w Bazylice Gietrzwałdzkiej, gdzie uczniowie złożyli swoje prośby i podziękowania w skrzynce intencji. Niektórzy wedle starych zwyczajów w wiarą i pokorą obeszli na kolanach Cudowny Obraz Matki Bożej. Następnie udaliśmy się na Mszę Św. do Kaplicy. Ks. dr hab. Krzysztof Bielawny, autor książki "Niepodległość wyszła z Gietrzwałdu", w trakcie homilii przedstawił nam pokrótce wpływ Objawień Gietrzwałdzkich na umocnienie ducha polskości będącej wówczas pod jarzmem niewoli Ojczyzny. Wszyscy razem śpiewaliśmy z p. Pawłem Lutrzykowskim, który grał na gitarze. Przebojem ze śpiewnika pielgrzymkowego, przygotowanego przez kl. IV TŻ i UG, była pieśń "Cały jestem Twój Maryjo". Po Mszy św. poszliśmy aleją w kierunku Źródełka wspólnie odmawiając część bolesną Różańca. Uczniowie klasy IV TOT/TH czytali rozważania różańcowe. Dalsza część pielgrzymki wiodła do źródełka pobłogosławionego 8.12.1877r. przez Maryję. Napełniliśmy butelki wodą wierząc w cudowne jej właściwości. Ks. Lech błogosławił nas na koniec modlitwy. Drogę Krzyżowa przeszliśmy w osobistej zadumie. Śmiało można powiedzieć, że w tym dniu powróciliśmy do domów natchnieni i umocnieni Duchem Świętym.

Red.: Anna Szostak
Foto: Aleksandra Chudek