BIPKontakt
menu

III edycja Szkolnego Geocachingu

2018-09-28 20:49:52 (ost. akt: 2018-10-01 22:17:28)

W piątek 28 września odbyła się III edycja Szkolnego geocachingu organizowanego w ramach corocznych obchodów Światowego Dnia Turysty. Jest to odmiana gry terenowej, polegająca na poszukiwaniu na wyznaczonym terenie skrytek „geocache” za pomocą mapy (ewentualnie odbiornika GPS) oraz rozwiązaniu ukrytych w nich zadań. Impreza ta propaguje wśród uczniów jedną z from turystyki kwalifikowanej – pieszą (co w dobie spędzania wolnego czasu przed komputerem lub z telefonem komórkowym w ręku jest bezcenne), promuje zdrowy styl życia, a co najważniejsze kształtuje zamiłowanie do otaczającej przyrody i uczy zasad związanych z ochroną środowiska.
W tegorocznej edycji wzięły udział cztery drużyny - uczniowie klasy pierwszej i drugiej kształcący się w zawodach technik obsługi turystycznej i technik hotelarstwa. Drużyny miały do pokonania 6 km Szlakiem Fortyfikacji Szczycieńskiej Pozycji Leśnej na terenie Nadleśnictwa Spychowo. Na szlaku, wśród ośmiu obiektów wojskowych (przy schronie dowodzenia, przy schronie dla drużyn piechoty i przy rowie przeciwczołgowym) ukryte były skrytki z zadaniami. Do wykonania były trzy zadania. Pierwsze polegało na wybraniu jednej z pieśni wojennej, partyzanckiej lub legionowej, przygotowanie grupowego występu i wspólne zaśpiewanie. Drugim zadaniem było wymienienie wszystkich obiektów, które znajdują się na szlaku i podanie ich przeznaczenia. Trzecie zadanie było typowo „leśne” – należało wymienić jak najwięcej gatunków drzew i krzewów, które występowały na szlaku. Dodatkowo każda drużyna miła za zadanie zbierać po drodze grzyby - tylko jadalne.
Najlepiej spisała się drużyna „turystów” z klasy pierwszej i „hotelarzy” z klasy drugiej. Członkowie obu drużyn wykazali się bardzo dobrą umiejętnością czytania mapy, orientacji w terenie oraz superspostrzegawczością. Turyści – pierwszoklasiści odnaleźli (jako jedyna drużyna) wszystkie skrzynki geocache, fantastycznie rozwiązali wszystkie zadania … i zebrali również najwięcej grzybów. Przy ognisku brawurowo wykonali pieśń „My, pierwsza brygada”, która niosła się echem po jeziorze Zdróżno i spychowskich lasach. Miało się wrażenie, że spędza się czas wśród braci partyzanckiej. Obie zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy i „słodkie” nagrody.
Impreza ta nie mogłaby się odbyć bez wsparcia i zaangażowania pracowników lasów państwowych z Nadleśnictwa Spychowo – za co serdecznie dziękujemy. Pani Urszula Dyl-Nadolna – specjalista ds. edukacji z Nadleśnictwa Spychowo uczestniczyła wspólnie z nami w szkolnym geocachingu, z grupą turystów z drugiej klasy przeszła całym szlakiem i razem z nimi szukała skrytek geocache. W imieniu Nadleśnictwa Spychowo uhonorowała zwycięskie drużyny „leśnymi” gadżetami oraz wyróżniła trzy uczestniczki za wytrwałość i determinację w odnalezieniu jedynej-honorowej dla ich drużyny skrytki.
Na zakończenie imprezy było ognisko, pieczenie kiełbasek, dzielenie się wrażeniami z trasy i poszukiwania skrytek oraz wspólne fotografie.

Do zobaczenia za rok!