Opowieść wigilijna

2018-01-11 23:31:11 (ost. akt: 2018-01-15 23:37:38)

22 grudnia 2017 r., z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, społeczność naszej szkoły zebrała się na auli na przedświątecznym spotkaniu. W niezwykły nastrój wprowadziła nas Alicja Mikołajewska wierszem Krystyny Chojeckiej. Na spotkaniu obejrzeliśmy przedstawienie „Kolęda prozą czyli opowieść wigilijna o duchu”. Ta ponadczasowa opowieść skłania do refleksji nad tym, co w życiu każdego człowieka powinno być najważniejsze – drugi człowiek. Przedstawienie ukazujące historię najbardziej znanego na świecie sknery i zgorzkniałego samotnika oraz jego niesamowitej świątecznej przemiany przygotowali uczniowie z klas drugiej TH/T oraz czwartej TOT/kel. pod opieką pań Krystyny Tabaki i Marty Kaczmarczyk. Akcja utworu została przeniesiona w czasy współczesne. Główny bohater Ebenezer Scrooge był biznesmenem zajmującym się handlem nieruchomościami i grą na giełdzie. Jak w oryginalnej opowieści był zgorzkniałym samotnikiem, skupionym jedynie na pomnażaniu własnych pieniędzy. W przedstawieniu zagrał go Krzysztof Marzewski. Siostrzeńca Scrooge’a, który niestrudzenie rok rocznie zapraszał swego wuja na wspólne spędzanie Świąt Bożego Narodzenia, zagrał Hubert Kaczmarczyk, a jego żonę, Oliwia Roszkowska. Postacią, która ostrzegła Scrooge’a przed losem jaki go czeka, jeżeli nie zmieni swojego postępowania, było widmo jego długoletniego współpracownika Jakuba Marleya. W tę postać wcielił się Aleksander Rajkowski. W „Opowieści wigilijnej” odwiedzają Scrooge’a osoby, które przy okazji Świąt Bożego Narodzenia chcą pomóc potrzebującym i wesprzeć je finansowo. Ebenezer stanowczo odmówił wsparcia zbiórki, nie był zainteresowany ani pomocą ubogim ani ich losem. Zdecydowanym i szorstkim tonem wyprosił ze swojego biura kwestujących. Osobami, które w naszym przedstawieniu organizowały zbiórkę pieniędzy, były Magdalena Szablak i Ewelina Niska. O trzech duchach Świąt Bożego Narodzenia, które odwiedziły głównego bohatera i spowodowały zmianę w jego zachowaniu, opowiedziały Magda Przybyłowska, Dominika Siurnicka i Weronika Kotula. O oprawę muzyczną i multimedialną zadbali uczniowie z klasy kasy III TŻiUG.
Na zakończenie zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę „Kto wie” oraz kilka kolęd przy akompaniamencie pana Pawła Lutrzykowskiego. Ostatnią częścią spotkania było ogłoszenie wyników szkolnego konkursu: Na najpiękniejszą ozdobę choinkową. Pierwsze miejsce zajęła Sylwia Klonowska z klasy I TŻiUG (bombka z drucików), drugie Wiktoria Przybysz z klasy I BR C (bombka zielono-brzoskwiniowo-różowa), trzecie Oliwia Roszkowska z klasy II TH/T (bombka biało-niebieska). Po zakończeniu spotkania uczniowie wraz z wychowawcami udali się na klasowe wigilie.

Red.: Marta Kaczmarczyk
Foto.: Mirosława Oporek-Miedzińska