BIPKontakt
menu

Powiatowy konkurs literacko – kulinarny „Smaki literatury”

2019-04-20 20:00:00 (ost. akt: 2019-05-07 18:22:47)

W dniu 11.04.2019 w ZS nr 2 w Szczytnie odbył się Powiatowy konkurs literacko – kulinarny „Smaki literatury”. Tematem konkursu były potrawy kuchni staropolskiej lub kuchni regionalnej Warmii i Mazur inspirowane klasyczną literaturą polską. Konkurs wsparło Stowarzyszenie Kucharzy Polskich, które wystawiło swojego reprezentanta do prac w jury konkursowym.
Organizatorami konkursu byli nauczyciele pani Ewa Napiórkowska i pan Michał Denesiuk. W konkursie wzięli udział reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych powiatu (3 zespoły dwuosobowe z ZS nr 1 i 3 zespoły dwuosobowe z ZS nr 2 Szczytnie). Konkurs patronatem objął Starosta Szczycieński Jarosław Matłach. Dwuosobowe zespoły stanęły przed zadaniem literacko kulinarnym polegającym na napisaniu pracy literackiej, w której przedstawiony miał być przepis/receptura na potrawę kuchni staropolskiej lub kuchni regionalnej Warmii i Mazur inspirowaną dowolnym fragmentem utworu literackiego z klasycznej literatury polskiej. Z nadesłanych prac zespół złożony z ekspertów literackich i kulinarnych wybrał 6 najciekawszych, których autorzy w czwartek 11.04.2019 w ZS nr 2 w Szczytnie przygotowali swoje dania opisane w pracach literackich z pomocą szefów kuchni z Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni, każdy zespół miał w swoim składzie losowo wybranego szefa kuchni,który wspomagał uczniów w gotowaniu literackich specjałów. Zmagania literacko - kulinarne oceniało profesjonalne jury, którego przewodniczącym był Ireneusz Koniuszek szef kuchni Hotelu Zamek Ryn, członek Stowarzyszenia Kucharzy Polskich i opiekun merytoryczny z ramienia stowarzyszenia ZS nr 2 w Szczytnie będącego Kuźnią Talentów Kulinarnych SKP, którego w ocenach wspomagali Bożena Kaczmarczyk szef kuchni Zajazd Tusinek i Bartosz Majchrzak szef kuchni Amore Mio restauracja Pizza&Grill z Elbląga prezes EKSK oraz eksperci języka polskiego Ewa Napiórkowska i Marta Kaczmarczyk. Młodzi amatorzy literackiego gotowania przygotowali następujące dania:
„Pierś z kaczki marynowana w soku lipowym/ chips z kapusty / kasza orkiszowa z orzechami i żurawiną/ sos na bazie piwa karmelowego/ tłuczone jabłka z czarnuszką/ puder z jarmużu/ puree z czerwonej kapusty” inspirowana wierszem J. Kochanowskiego „Na lipę”,
„Chmurne dzyndzałki” inspirowane fragmentem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza,
„Indyk w sosie malinowym” dla którego inspirację stanowił Bolesław Leśmian „W malinowym chruśniaku”, „Pijany kurczak” inspirowany wierszem Wacława Potockiego „Niechaj śpi pijany”, „Placuszki ziemniaczane z twarożkiem (Plince z pomoćką)” dla których fundament stanowił fragment o wykopkach W. S. Reymonta z dzieła „Chłopi, tom I –Jesień, a Małgorzata Kalicińska i jej „Dom nad rozlewiskiem” stał się inspiracją dla „Mazurskiego placka z truskawkami.”
W konkursie zwyciężyli Wiktoria Parzych i Oskar Nowak z ZS nr 2 w Szczytnie z IV klasy TŻIUG, którzy urzekli jury swoją interpretacją kulinarną wiersza „Na lipę” i smakiem kaczki marynowanej w soku lipowym otrzymując pamiątkowy puchar dla najlepszej drużyny. Wyróżnienie otrzymały za dzyndzałki Kinga Ciszkowska i Karolina Korzeniecka z III ZSZ Kucharz także z ZS nr 2 w Szczytnie. Uczniowie z ZS nr1 też wykazali się dużą kreatywnością i wysokimi umiejętnościami kucharskimi nie odstając od młodzieży kształcącej się na co dzień w szczycieńskim gastronomiku. Konkurs był okazją do wykazania się kreatywnością i pomysłowością, integracji młodzieży, odkrywania nowych smaków oraz poznawania literatury przez gotowanie i gotowania przez literaturę, a także dziedzictwa literackiego oraz kulinarnego kraju i regionu..
Konkurs mógł odbyć się dzięki wsparciu partnerów którzy ufundowali surowiec i nagrody dla uczestników konkursu. Składamy serdeczne podziękowania:
Oliwia Kaszubska
Czanieckie Makarony
Dworek Marysieńka
Restauracja Mazuriana Szczytno
Hurtownia Nabiałowa DANA
ElQuchnia
SYGA
Zajazd Tusinek
Młynomag
Stowarzyszenie Kucharzy Polskich
Starostwo Powiatowe w Szczytnie
Ogrodnictwo Lawenda
Fundacja „Kreolia” Kraina Kreatywności

Red. i foto.: M. Denesiuk