BIPKontakt
menu

PAMIĘCI GRUDNIA’81

2018-12-17 11:16:51 (ost. akt: 2018-12-17 13:00:36)

13 grudnia to znacząca data w najnowszej historii naszego kraju, to dzień, który wielu pamięta jako szczególnie mroźny nie tylko ze względu na zimową aurę. Tego dnia gen. W. Jaruzelski jako przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, powołanej przez komunistów ogłosił wprowadzenie stanu wojennego na terenie całego państwa. Ograniczono prawa i wolności osobiste, dokonano wielu aresztowań wśród opozycji antykomunistycznej, na ulicach pojawiły się podwojone patrole milicyjne i wojskowe, zamknięto granice, zakazano swobodnego poruszania się po kraju, wprowadzono godzinę milicyjną; telefony „ogłuchły”, a w telewizji można było oglądać jedynie wystąpienie Generała.
W ostatni czwartek przypadła 37 rocznica tych wydarzeń, którą przypomnieliśmy naszym uczniom poprzez akcję „Dzwonek”. O godzinie 11.00 rozległ się na szkolnych korytarzach szczególny dzwonek, długi, wzywający do wysłuchania specjalnej audycji przez radiowęzeł szkolny, poświęconej pamięci Grudnia’81. Po dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego głos generała oznajmił stan wojenny wraz ze wszystkimi jego obostrzeniami, których w dzisiejszym demokratycznym świecie nawet sobie nie wyobrażamy. Do tego wiązka wspomnień, tych którzy wówczas zostali im poddani. Chwile skupienia i refleksji towarzyszące wysłuchaniu audycji były naszym małym wkładem w utrwalaniu pamięci o trudnej najnowszej historii ojczystej.
Uczniowie mogli też zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat stanu wojennego z okolicznościowej gazetki umieszczonej w głównym holu szkoły na pierwszym piętrze.

Red.: E.Wilk-Stypik